Triples Winners

Year Lead Second Skip Country Club BIBC Venue
2016 Chris Ashman Philip Robbins Paul Taylor Wales Ely Valley BC 2017 – Belmont
2015 John Keat Nigel Collins Matt Le Ber Guernsey Vale Recreation BC 2016 – Llandrindod Wells
2014 M Higgins T Bell A Hughes Ireland Dunbarton BC 2015 – Eddlewood
2013 T Pettigrew R Crawford W Hogg Scotland Markinch BC 2014 – Leamington Spa
2012 G McCann S McInall J McCann Scotland Hamilton Burnbank BC 2013 – Dublin
2011 D Smith G Nisbet A Caldwell Scotland Craigentinny BC 2012 – Llandrindod Wells
2010 D Summers C Price M Thomas Wales Ystradfechan BC 2011 – Sighthill
2009 N Taylor J Simons R Tomlinson Wales Glyncorrwg BC 2010 – Worthing
2008 D Lucas L Le Ber G Pitschou Guernsey Vale Recreation BC 2009 – Belmont
2007 J Rowcliffe A Shaw C Renouf Jersey Jersey BC 2008 – Llandrindod Wells
2006 G Thomson J Docherty R Brown Scotland Eddlewood BC 2007 – Sighthill
2005 C Williams D Gough W Griffiths Wales Welshpool BC 2006 – Clevedon
2004 S Dilks C Kelly M Walton England Nafferton BC 2005 – Belmont
2003 J Corrigan A McLean jr B Sinclair Scotland Anchor Paisley BC 2004 – Llandrindod Wells
2002 J Johnson D Logie J Williams Scotland Polmaise BC 2003 – Ayr
2001 D Robinson N Cammack B Morley England Siemens BC 2002 – Worthing
2000 S Birdsey P Ging S Lant England Norhern Electric BC 2001 – Belfast
1999 N Davies A Wason M Letman Wales Penhill BC 2000 – Llandrindod Wells
1998 C Aicken J McLoughlin N Graham Ireland Lisnagarvey BC 1999 – St Brelade
1997 PD Barlow AR Baxter SE Farish England Wigton BC 1998 – Ayr
1996 P Daly B Daly D Hamilton Ireland Belmont BC 1997 – Worthing
1995 C Richmond J Fleming G Hood Scotland Mauchline BC 1996 – Larne
1994 C Dickens C Blake R Wason Wales Cardiff BC 1995 – Llanelli
1993 B Moffett J Henry I McClure Ireland Portrush BC 1994 – Ayr
1992 E Sands W Smyth J Smyth Ireland Magherafelt BC 1993 – Worthing
1991 PD Barlow AR Baxter JN Bell England Wigton BC 1992 – Larne
1990 W Matthews H Thomas S Thomas Wales Graig Merthyr BC 1991 – Ebbw Vale
1989 J Whyte C Craig E Parkinson Ireland Ormeau BC 1990 – Methilhill
1988 D Carson D Heatley D Johnston Ireland Cliftonville BC 1989 – Worthing
1987 D McDermott J Williamson R McDermott Ireland Coleraine BC 1988 – Larne
1986 M Jess D Craig C Davis Ireland Banbridge BC 1987 – Llanelli
1985 K Frost D Rhys-Jones DJ Bryant- MBE England Clevedon BC 1986 – Paisley
1984 G James L Branfield PJ Branfield England Clevedon BC 1985 – Worthing
1983 J Barrell G Cutts RC Cutts England Marlborough BC 1984 – Larne
1982 J Price H Price R Hill Wales Aberavon BC 1983 – Cardiff
1981 P Moorhead R D'Arcy P Smyth Ireland Leinster BC 1982 – Ayr
1980 C Pilkington AE Horobin GD Niven England Heaton Hall BC 1981 – Worthing
1979 R Gray JM Craig J Craig Ireland Cliftonville BC 1980 – Nottingham
1978 W Thompson D Thompson G Mee England Rainworth Miners Welfare BC 1979 – Pontypool
1977 J Higgins D Heatley S Curry Ireland York Road CD BC 1978 – Uddington
1976 J Blain J Halliday W Halliday Scotland Whitburn BC 1977 – Worthing
1975 R Weir K Hogg W Murray Ireland Portrush BC 1976 – Larne
1974 G Adrain A McCartney R Bennie Scotland Dreghorn BC 1975 – Llanelli
1973 R Fowlds A Greig P Ball Scotland Blackburn BC 1974 – Edinburgh
1972 DJ Cutler CJ Yelland WE Olver England St Austell BC 1973 – Bournemouth
1971 AL Plested IJ Harvey JA Lewis England Marlow BC 1972 – Bristol