Singles Winners

Year Name Country Club BIBC Venue
2015 M McHugh Ireland Whitehead BC 2016 – Llandrindod Wells
2014 J Greenslade Wales Penarth BC 2015 – Eddlewood
2013 D Kingdon Wales Kidwelly Town BC 2014 – Leamington Spa
2012 I McClure Ireland Portrush BC 2013 – Dublin
2011 P Daly Ireland Ulster Transport BC 2012 – Llandrindod Wells
2010 R Leonard Ireland St Jame's Gate BC 2011 – Sighthill
2009 A J Reid Scotland Ayr Seafield BC 2010 – Worthing
2008 R Jones Wales Panteg Park BC 2009 – Belmont
2007 S Wotherspoon Scotland Port Glasgow BC 2008 – Llandrindod Wells
2006 K James Wales Cardigan BC 2007 – Sighthill
2005 D Burnett Scotland Lochlands BC 2006 – Clevedon
2004 M McHugh Ireland Whitehead BC 2005 – Belfast
2003 M McHugh Ireland Whitehead BC 2004 – Llandrindod Wells
2002 D Burnett Scotland Lochlands BC 2003 – Ayr
2001 S Hill Wales Porthcawl BC 2002 – Worthing
2000 R Weale Wales Presteigne BC 2001 – Belfast
1999 N Brett England White Hart BC 2000 – Llandrindod Wells
1998 C Craig Ireland Bangor BC 1999 – St Brelade
1997 JR Brittan England Erdington Court BC 1998 – Ayr
1996 J Henry Ireland Portrush BC 1997 – Worthing
1995 N Graham Ireland Lisnagarvey BC 1996 – Larne
1994 KB Morley England GPT BC 1995 – Llanelli
1993 C Best Ireland Willowfield BC 1994 – Ayr
1992 A Lightbody Ireland Bangor BC 1993 – Worthing
1991 A Allcock – MBE England Cheltenham BC 1992 – Larne
1990 W Thomas Wales Pontrhydyfen BC 1991 – Ebbw Vale
1989 JM Ottaway England Wymondham Dell BC 1990 – Methilhill
1988 RC Bray England Stenalees BC 1989 – Worthing
1987 G Robertson Scotland Tranent BC 1988 – Larne
1986 A Blair Scotland Haddington BC 1987 – Llanelli
1985 W McLaughlin Scotland Lesmahagow BC 1986 – Paisley
1984 W Richards England Mid-Surrey BC 1985 – Worthing
1983 JN Bell England Wigton BC 1984 – Larne
1982 CC Ward England Cromer BC 1983 – Cardiff
1981 F Muirhead Scotland Uphall Station BC 1982 – Ayr
1980 DS Corkill Ireland Knock BC 1981 – Worthing
1979 S Allen Ireland Ballymena BC 1980 – Nottingham
1978 C Burch England Taunton BC 1979 – Pontypool
1977 JR Evans Wales Barry Athletic BC 1978 – Uddington
1976 D McGill – Jnr Scotland Sighthill BC 1977 – Worthing
1975 J McGlagen Scotland Methil BC 1976 – Larne
1974 WC Irish England Droitwich Vines Park BC 1975 – Llanelli
1973 DJ Bryant – MBE England Clevedon BC 1974 – Edinburgh
1972 DJ Bryant – MBE England Clevedon BC 1973 – Bournemouth
1971 DJ Bryant – MBE England Clevedon BC 1972 – Bristol
1970 P Wright Wales Aberystwyth BC 1971 – Aberdare
1969 R Motroni Scotland Dumfries BC 1970 – Glasgow
1968 J Lamont Scotland Kirn BC 1969 – London
1967 R Fulton Ireland Coleraine BC 1968 – Belfast
1966 L Stanfield Wales Troedyrhiw BC 1967 – Llandarcy
1965 J Hershaw Scotland Ardeer Recreation BC 1966 – Glasgow
1964 W Gibb Scotland Bothwell BC 1965 – York
1963 WS Tate Ireland Bangor BC 1964 – Belfast
1962 C Mercer England Lyme Regis BC 1963 – Cardiff
1961 EM Johnson Scotland Dumbarton BC 1962 – Glasgow
1960 DJ Bryant – MBE England Clevedon BC 1961 – Eastbourne
1959 K Coulson England Croydon BC 1960 – Belfast